Fluebekæmpelse i din kvægstald

Biologisk fluebekæmpelse  som gyllefluer og snyltehvepse kan anvendes i både konventionelle og økologiske kvægstalde. De er effektive, naturlige fjender af både stuefluer og stikfluer.

Generende fluer kan påvirke mælkeproduktionen

​Køer kan blive stressede af fluer, hvilket kan mindske deres produktion af mælk. DLG beskriver i indlægget Fluer forårsager tabt produktion, et gennemsnitligt tab på 139 kg mælk pr. år for malkekøer. For kalve frem til afvænning kan det gennemsnitlige tab i tilvækst opgøres til henholdsvis 1,16 kg, mens tabet i tilvækst fra fravænning frem til slagt 1,68 kg. (DLG, 2021)​

Snyltehvepse passer oftest til stalde med kvæg

Underlaget i en kvægstald består oftest af dybstrøelse. Derfor er snyltehvepse som regel det mest oplagte valg til bekæmpelse af uønskede fluer i kvægstalde eller kalvebokse. De trives i det tørre miljø i strøelsen og deres arbejdsproces består af at lede efter fluepupper, som de kan lægge deres æg i og overtage.​

Effektiv fluebekæmpelse med snyltehvepse, Kvæginfo, nr. 1474
Erik Nørbjerg, Højbogård i Bedsted,

Har du kvægstalde med rundskyl eller gyllekanaler i din kvægstald?

Gyllefluer trives i fugtige eller deciderede våde områder. Til stalde med rundskyl eller gyllekanaler, kan man derfor supplere bekæmpelse med snyltehvepse med gyllefluer.

Lad os vurdere din stald og lægge en plan for dig

Beregningen af hvor ofte du skal have tilført nyttedyrene og hvor mange poser eller bægre, du skal bruge, afhænger af dine staldforhold og aftales med din konsulent hos Miljøfluen®.

Vi udarbejder en leveringsplan ofte ud fra et staldbesøg, da indretning, areal og staldtype er vigtig for at lægge den optimale bekæmpelsesplan i kvægbesætninger.

Hvis du er interesseret i at finde ud af, hvordan snyltehvepse eller gyllefluer kan anvendes i dine stalde, så kontakt os på tlf. 98 25 99 00 eller info@miljofluen.dk

VIDEN OG NYHEDER

6. november 2023

Du er velkommen til at kontakte os

Kontakt Miljøfluen® på telefon eller e-mail.

+45 98 25 99 00
info@miljofluen.dk
Facebook
LinkedIn
YouTube